Irish News

GUI confirms 2020 panels - 370 players to receive coaching nationwide

By Brian Keogh  

The Golfing Union of Ireland has made several changes to the National Panel with Tom McKibbin, Keith Egan, Sean Flanagan, Matt McClean and Eanna Griffin the “new” faces on the 16-strong senior squad for the 2020 campaign.

Robbie Cannon, Alex Gleeson and Eoin Leonard make room for new caps McKibbin, Egan and McClean while Flanagan, who returned to the Irish team this season, is also named alongside Griffin.

The High Performance programme, which is supported by Sport Ireland, Sport NI and The R&A, will focus on the 36 players on the national panels.

Another 334 players have been named on Provincial and Regional coaching panels in the four provinces.

GUI National Panels 2020

Senior
Robert Brazill (Naas)
Ronan Mullarney (Galway)
Matthew McClean (Malone)
Keith Egan (Carton House)
Conor Purcell (Portmarnock)
Caolan Rafferty (Dundalk)
James Sugrue (Mallow)
Sean Flanagan (Portmarnock)
Tiarnán McLarnon (Massereene)
Tom McKibbin (Holywood)
Colm Campbell (Warrenpoint)
John Murphy (Kinsale)
Mark Power (Kilkenny)
Rowan Lester (Hermitage)
Peter O'Keeffe (Douglas)
Eanna Griffin (Waterford)

National Under 18 Panel
Josh Black (Lisburn)
Joseph Byrne (Baltinglass)
Robert Galligan (Elm Park)
Fionn Hickey (Muskerry)
Joshua Hill (Galgorm Castle)
Dylan Keating (Seapoint)
Joshua McCabe (Roganstown)
Tom McKibbin (Holywood)
Sam Murphy (Portumna)
Robert Walsh (Kinsale)

National Under 16 Panel
Adam Challoner (Galway Bay)
Zak Collins (Muskerry)
Luke Cunningham (Galway Bay)
Fionn Dobbin (Malone)
Darcy Hogg (Belvoir Park)
Alex King (Faithlegg)
Lucas Lyons (Limerick)
Sean McLoughlin (Co. Sligo)
Aiden O’Carroll (Powerscourt)
Gavin O’Neill (Malahide)
Morgan O’Sullivan (Ballyneety) 

Provincial Coaching Panels
Connacht
Coaching Centre - Ballinrobe

Under 18
Cormac Feeney (Enniscrone)
Thomas Higgins (Roscommon)
Fionn Hoare (Roscommon)
Niall McDermott (Co. Sligo)
Paraic McGrath (Cregmore Park)
Cian O’Connor (Roscommon)
Eoin Prendergast (Claremorris)
Conor Ruddy (Enniscrone)

Under 16
Aodhagan Brady (Co Sligo)
Rory Donnellan (Galway Bay)
Charlie Kelly (Athlone)
Charlie Mooney (Ballinasloe)
Diarmuid O'Brien (Athlone)

Leinster
Coaching Centre – GUI National Golf Academy
Leinster Under 18 panel

Liam Abom (Edmondstown)
Daragh Behan (Naas)
Jamie Butler (Naas)
Michael Fitzgibbon (Portmarnock)
David Muldowney (Carton House)
Niall O'Callaghan (Greenore)
Cian O'Sullivan (Killiney)
Evan Shipp (Headfort)
Brandon St John (Portmarnock)

Leinster Under 16 panel
Thomas Abom (Edmondstown)
Alex Byrne (Waterford)
Jake Foley (Elm Park)
Matthew Giles (Greenore)
Tom Lanigan (Carton House)
James Mitten (Westmanstown)
Calum Ward (Carton House)

Leinster Under 14 panel
Sean Cooper (Enniscorthy)
Calum Duane (Royal Curragh)
Dylan Holmes (Greystones)
Matthew Lynch (Greenore)
Daniel McKenna (Laytown & Bettystown)
Evan Monaghan (Tullamore)
William O'Riordan (Greystones)
Neil Patterson (Baltinglass)
Derry Sullivan (Forrest Little)

Munster
Coaching Centre - Fota Island
Munster Under 18 panel

Sean Calvert (Ballyneety)
Mel Deasy (Lee Valley)
Rory Fives (Faithlegg)
Rory Milne (Faithlegg)
Patrick Naughton (Limerick)

Munster Under 16 panel
Eoghan Cassidy (Kinsale)
Charlie Flavin (Youghal)
Eoin Magill (East Clare)
James Walsh (Kinsale)
Iestyn Winn (Ballyneety)

Munster Under 14 panel
Donncha Cleary (Tipperary)
Sean Deasy (Lee Valley)
John Doyle (Fota Island)
Mark Gazi (Tralee)
Ewan McHale (Ballybunion)
Jack Murphy (Douglas)
Ronan O'Keeffe
Sean Reddy (Douglas)
Gordon Sillett (Ballykisteen)

Ulster
Coaching Centre - Greenmount
Ulster Under 18 panel

Aaron Blair (Scrabo)
Conor Byrne (Strabane)
Ross Campbell (Greenacres)
Luke Kelly (Belvoir Park)
Ewan McArthur (Massereene)
Keaton Morrison (Greenacres)
Ulster Under 16 panel
Kaeden Anderson (Galgorm Castle)
Noah Bickerstaff (Massereene)
Adam Buchanan (Malone)
Max Carson (Royal Belfast)
Harvey McCabe (Massereene)
Corey Scullion (Moyola Park)
Johnny Strang (Royal Portrush)
James T Sweeney (Dunfanaghy)

Ulster Under 14 panel
Thompson Gedge (Bangor)
Scott McCabe (Massereene)
Stewart Nesbitt (Hilton Templepatrick)
Charlie Smyth (Slieve Russell)
Michael Wilson (Massereene)
Regional Coaching Panels

Connacht
Regional Coaching Centres – Athenry and Co. Sligo
Connacht Under 16 Regional panel

Liam Boyce (Oughterard)
Tom Cafferky (Ballinasloe)
Finan Farrell (Carrick-on-Shannon)
Lorcan Feeney (Enniscrone)
Donncha Finn (Loughrea)
Aaron Gilligan (Athenry)
Luke Harrison (Co. Sligo)
Leo Kilfeather (Galway)
Gavin Lane (Athenry)
Conor Lawless (Athenry)
Paraic McNeela (Oughterard)
Liam Mulveen (Athenry)
Cathal Penney (Athenry)
Finn Rohdich (Athenry)

Connacht Under 14 Regional panel
Zach Brennan (Carrick-on-Shannon)
Dylan Burke (Claremorris)
John William Burke (Ballyhaunis)
Chris Callanan (Galway Bay)
Marc Clifford (Co. Sligo)
Sean Cloonan (Dunmore)
Caelan Coleman (Galway Bay)
Niall Conneely (Ballinasloe)
Matthew Conroy (Galway)
Ben Doherty (Ballina)
Stephen Feeney (Athenry)
JP Flanagan (Co. Sligo)
Jack Forde (Athenry)
Tommy Heneghan (Castlebar)
Max Humphries (Ballinrobe)
Danny Joyce (Ballinrobe)
Ryan Keane (Ballina)
Owen Kelly (Ballina)
Thomas Kinane (Strandhill)
Sean McCabe (Co. Sligo)
Kyle McDonagh (Tubbercurry)
Liam McLoughlin (Co. Sligo)
Daniel Mooney (Ballinasloe)
Luke Murphy (Portumna)
Isaac Oliver (Ballinasloe)
Eamonn O'Mahony (Co. Sligo)
Aaron Quigley (Castlebar)
Cormac Quinlan (Galway Bay)
Colm Shivnan (Athenry)
Noah Tracey (Ballina)
Patrick Tuffy (Strandhill)
Dylan Walsh (Ballinrobe)

Leinster
Regional Coaching Centres – Bunclody, Dun Laoghaire, Mount Juliet, Powerscourt, St. Margaret’s, The Heritage, The Ward Golf Centre

Leinster Under 16 Regional Panel
Zak Alderdice (Dundalk)
Sean Benton (Castle)
Ben Caffrey (Ardee)
Alex Cass (Mount Juliet)
John Cunningham (Carton House)
Andrew Curran (Craddockstown)
Patrick Curran (Edmondstown)
Rhian Clarke (Wexford)
TJ Deering (Baltinglass)
Shane Egan (Waterford)
Ethan Garvey (Laytown & Bettystown)
Leon Giblin (Carton House)
Callum Giles (Greenore)
Paul Gogarty (Laytown & Bettystown)
Steven Gormley (Blainroe)
Ben Hanratty (Donabate)
Jack Keenan (Ashbourne)
Adam Kelly (Castle Barna)
Joseph Laverty (Dundalk)
David Lawley (Newlands)
Matthew McKeown (Dun Laoghaire)
Luke Mitchell (Portmarnock)
Alan Moran (Castle)
Ciaran Murphy (Grange)
Adam O'Loughlin (Naas)
Ben O'Neill (Waterford)
James O'Rourke (Naas)
Rory O'Shea (Elm Park)
Charlie Quinn (Castle)
Alex Raymond (Newlands)
Conor Reilly (Royal Tara)
Samuel Sex (Portmarnock)
Jack Sharp (Callan)
Cael Sullivan (Forrest Little)
Gavin Tiernan (Co Louth)

Leinster Under 14 Regional Panel
Jamie Anderson (Greystones)
Zach Argue (Beaverstown)
Conor Brophy (Castlecomer)
Euan Brown (Royal Curragh)
Tadgh Caffrey (Ardee)
James Coffey (Dun Laoghaire)
Eoghan Cooney (Baltinglass)
Conor Culhane (Naas)
Luke Cullen (Waterford)
Scott Dillon (Dun Laoghaire)
Adam Fahey (Seapoint)
Adam Farrell (Wexford)
Luke Furlong (Wexford)
Rory Gallagher (Donabate)
Alex Ganaza (Malahide)
Robert Garry (St. Margarets)
Louis Goodman (Dundalk)
Ross Healion (Tullamore)
Greg Healy (Bray)
Josh Higgins (Donabate)
Kody Honer (Roganstown)
Michael Hurley (Athy)
Joey Irwin (Malahide)
Alex Kerins (Cill Dara/Carton House)
John King (Athy)
Liam Lyons (Malahide)
James McDermott Walsh (Mount Wolseley)
Jack McKenna (Laytown & Bettystown)
Max McNamara (Seapoint)
Calum McNulty (Greystones)
Eanna Mulhare (Birr)
Ivo Murphy (New Ross)
Ryan Murray (Roganstown)
Tynam Neville (Malahide)
Fionnan O'Connor (Edmondstown)
Aaron O'Neill (Newbridge),
Brendan O'Reilly (Castle Barna)
Stephen Patterson (Baltinglass)
Harley Phipps (Ardee)
Brian Walsh (Dun Laoghaire)
Leinster Development Panel
Ryan Barry (Stackstown)
David Bohill (Seapoint)
Freddie Bracken (Portmarnock)
Evan Butler (Ardee)
James Butler (Killeen)
Christopher Caufield (Carton House)
Ruairi Cooper (Enniscorthy)
Caolan Costello (Castleknock)
Milo Doyle (Powerscourt)
Harry Flood (Laytown & Bettystown)
Tom Gogarty (Laytown & Bettystown)
Darragh Grehan (Forrest Little)
Matthew Hanlon (Carton House)
DJ Howley (Carton House)
Finn Jolly (Dun Laoghaire)
Adam Martin (Tullamore)
Jack McArdle (Powerscourt)
Toby Murphy (Wicklow)
Daniel O'Brien (Co Louth)
Jack O'Byrne (Laytown & Bettystown)
Finn Sherman (Castlecomer)
David Vasko (Waterford)
William Walshe (Delgany)

Munster
Regional Coaching Centres – Ballyneety, Cork, Kinsale, Mallow
Munster Under 16 Regional panel

Christopher Buckley (Youghal)
Tom Clancy (Kilrush)
Cuan Deasy (Kinsale)
Louis Galvin O'Carroll (Kinsale)
Adam Harrington (Cork)
Sean Healy (Kinsale)
Ronan Herbert (Ennis)
Paddy Kennedy Jnr (Tipperary)
Ewan McLoughlin (Ballykisteen)
JP O’Brien (Tramore)
Ciaran Rice (Doneraile)
Ronan Shire (Adare Manor)  

Munster Under 14 Regional panel
Ayrtan Burke (Kanturk)
Jack Clohessy (Ennis)
Shane Collins (Douglas)
David Conroy (Mitchelstown)
Justin Dennehy (Douglas)
Stephen Flynn (Mitchelstown)
Jack Hooper (Kanturk)
Matthew Kelleher (Fota Island)
Ronan Kiely (Kanturk)
Tristan Nolan (Mitchelstown)
Barry O'Connell (Douglas)
Oisin O'Leary (Kanturk)
Mark O'Leary (Muskerry)
Cormac O'Shea (Newmarket)
Gerard Ryan (Kanturk)

Ulster
Regional Coaching Centres – Blackwood, Galgorm Castle, Greenacres, Lurgan, Newcastle, Roe Park, Slieve Russell
Ulster Under 16 Regional panel

Sam Allister (Belvoir Park)
Matthew Burns (Ardglass)
Patrick Carr (Ballybofey)
Joel Flynn (Hilton Templepatrick)
Luke Hamilton (Belvoir Park)
Alexander Irwin (Lurgan)
Conal Keenan (Balmoral)
Taylor Morrison (Greenacres)
Jamie McArthur (Massereene)
Josh McKee (Antrim)
Adam McLaughlin (Moyola Park)
Tom McMaster (Royal Portrush)
Archie McMinnis (Royal Belfast)
Oscar Murphy (Omagh)
Tyler Neary (Castle Hume)
Jamie Nevin (Holywood)
Josh Nicholl (Ballymena)
Joseph O’Sullivan (Malone)
Cian Page (Letterkenny)
Elliot Reid (Lisburn)
Micheal Rocks (Lisburn)
Conor Toner (Mourne)
Shea Williamson (Lurgan)
Bailey Wilson (Warrenpoint)

Ulster Under 14 Regional panel
Rory Adamson (Royal Belfast)
Dylan Alexander (Lurgan)
Jenson Boyce (Hilton Templepatrick)
Evan Carlisle (Greenacres)
Conor Coleman (Lurgan)
Conor Colhoun (Roe Park)
Charlie Collins (Rockmount)
George Craigan (Malone)
Cormac Crotty (Slieve Russell)
Garett Daly-Shaw (Holywood)
Linton Donaghy (Moyola Park)
Conail Fitzsimons (St Patrick’s)
Lewis Flynn (Hilton Templepatrick)
Charlie Haldane (Royal Belfast)
Matthew Hughes (Lurgan)
Ben Law (Royal Belfast)
Louis Maguire (Slieve Russell)
Harry McArdle (Warrenpoint)
Ben McCord (Helen’s Bay)
Eoin McCourt (Tandragee)
John McCrystal (Rossmore)
Alex McGoldrick (Rathmore)
Joel McKimm (Holywood)
Ben Miller (Royal Belfast)
David Miller (Newtownstewart)
Paul Miller (Newtownstewart)
Oliver O'Hara (Helen’s Bay)
Fergal O'Neil (Moyola Park)
Rafael Poli (Holywood)
Sean Ryan (Warrenpoint)
Ben Watson (Greenisland)
Ulster Development panel
Noah Beggs (Royal Portrush)
Tiernan Bradley (Buncrana)
Rory Brown (Castlerock)
Eoin Burrows (Balmoral)
Niall Coleman (Lurgan)
Jack Conroy (Belvoir Park)
Senan Devlin (Warrenpoint)
Adam Doherty (Balmoral)
Harris Fleming (Castlerock)
Paul Fletcher (Rathmore)
Oliver Gartley (Holywood)
Noah Hallowell (Lisburn)
Noah Heaney (Lurgan)
Cole Henderson (Killymoon)
Evan Hogg (Belvoir Park)
Charlie Hopkins (Royal Belfast)
Jacob Jones (Greenisland)
David Lyttle (Newtownstewart)
Ollie McAvoy (Ballycastle)
Noah McBurney (Royal Belfast)
Adam McCaul (Ballyliffin)
Matthew McClean (Cairndhu)
Lewis McGarry (Ballymena)
Jacob McIlhatton (Rockmount)
Daniel McKinstry (Lurgan)
Finn O'Hara (Helen’s Bay)
Harry O’Hara (Clandeboye)
Tomas Owens (Massereene)
Evan Pepper (Lurgan)
Josh Punnoose (Antrim)
Rory Stewart (Lisburn)
Cale Surgenor (Cairndhu)

TIPS FROM THE TOP

Other news

All the Top Irish Golf Stories and Breaking News
Tuition - Equipment - Travel

Get our FREE newsletter Today